Jíst, mládnout, radovat se

Dnes jsem si pro Vás připravila recenzi knihy, která vyšla v březnu v nakladatelství Beta. Jedná se o knihu s názvem "Jíst, mládnout, radovat se" (v originále Eat. Nourish. Glow.), jejíž autorkou je nutriční terapeutka a odbornice na zdravou výživu Amelia Freer (http://ameliafreer.com).


Amelia Freer absolvovala studium na Institutu optimální výživy a je členkou Britské asociace výživového poradenství a nutriční terapie. V Londýně vede svou vlastní prosperující kliniku a má roznáškovou službu na domácí jídlo Freer Food.

Amelia bývala zdravé a štíhlé dítě, ale když se po univerzitě přestěhovala do Londýna, šlo všechno jenom k horšímu. Starosti s jídlem si vůbec nedělala a většinu času konzumovala jen těstoviny, hotová jídla, croissanty a sendviče. Všechno bylo hned po ruce, hotové z továrny, průmyslově zpracované a skoro výlučně z pšenice a cukru. Probouzela se unavená a tak pila spousty sladkého čaje. Po cestě do práce bezmyšlenkovitě hmátla po toastu nebo plněné tortille. K obědu si dala sendvič nebo bagetu a odpoledne vždycky čokoládu kvůli energii - spolu s dalším čajem a cukrem. Postupně se její zdravotní stav začal zhoršovat. Potloukala se od jednoho doktora k druhému, vyzkoušela masáže, akupunkturu, hypnózu ale nic nepomáhalo. Nakonec se rozhodla zajít za výživovou poradkyní, která jí poradila omezit příjem pšenice, kofeinu a cukru. Když Amelia zjistila, jaký vliv může mít strava na fungování celého těla, nutně se o tom potřebovala dozvědět víc. Přihlásila se na Institut optimální výživy a právě tam se začala dívat na jídlo jako na lék. Svou knihu napsala s nadějí pomoci ostatním k většímu přehledu o tom, jaké jídlo si spíše vybírat a jaké ne, má-li být prospěšné vašemu zdraví.

"VYHLEDEJTE NEJSLABŠÍ ČLÁNEK SVÉ STRAVY A VYŘAĎTE HO. AŽ SE VÁM TO PODAŘÍ, VYŘAĎTE ZASE NĚCO JINÉHO"

V první řadě je potřeba si uvědomit, jaké potraviny nám způsobují nejčastější obtíže. Mezi nejproblematičtější patří především - cukr, lepek, mléčné výrobky, alkohol a kofein. V knize je hezky popsáno, jak jednotlivé potraviny působí na naše tělo a jaké problémy nám způsobují.


"VYHOĎTE Z KUCHYNĚ VŠECHNY ŠKODLIVINY A DOBŘE SE ZÁSOBTE POTRAVINAMI PLNÝMI ŽIVIN"

Základem zdravého vaření je dobře zásobená kuchyně. Nemusíte připravovat kdovíjak komplikované mistrovské kreace. Stačí uvařit dobré jídlo z čerstvých surovin. Amelia Vás naučí, které suroviny z kuchyně vyhodit a kterými se naopak zásobit. Naučíte se také, jak nahradit nezdravé potraviny (např. majonézu, brambůrky, hotové omáčky, hranolky) za takové, které prospějí Vašemu zdraví.


"NENÍ POTŘEBA SE DĚSIT TUKŮ - NEPŘÍTELEM JE CUKR"

Velká kapitola v knize je věnována právě cukru. Kde všude se cukr skrývá, jak působí cukr na naše zdraví a proč jsou tuky vlastně zdravé? To vše se dozvíte právě v této kapitole.

"NAŠE ŠTĚSTÍ MŮŽE BÝT PŘÍMO OVLIVNĚNO TÍM, CO JÍME"

Věřte nebo ne, ale zdravé jídlo nám přináší pocit štěstí. Pokud své tělo vyživujeme skutečně přirozeným a průmyslově nezpracovaným jídlem, pak jsme neustále spokojení a máme dost energie prožívat život naplno. V knize najdete tipy na tzv. "happy meals", která Amelia během let vymyslela a po nichž se budete cítit dobře.


"NEPIJTE CUKR, MÍSTO PŘEJÍDÁNÍ PO CELÝ DEN POŘÁDNĚ PIJTE, PŘEDEVŠÍM VODU"

Obyčejná voda byla v jídelníčku většiny lidí nahrazena přeslazenými džusy, limonádami, energetickými a uměle slazenými nápoji. Přitom právě voda by měla být během celého dne náš základní nápoj. Naučte se připravovat si ochucené vody bez cukru a zdravé nápoje, které Vás budou skvěle hydratovat. Třeba takový kokosový led nebo duhový džus jsou skvělá volba.

Poslední část knihy je věnovaná receptům na chutné pokrmy - vegetariánské, masité, vařené i syrové. Recepty jsou jednoduché a originální. Každý recept je navíc doplněn krásnou fotografií, u které budete mít chuť běžet do kuchyně a něco dobrého si připravit. Třeba takovou květákovou pizzu s grilovanou zeleninou, krémový kávový koktejl nebo slané karamely z lískooříškové čokolády.


Já osobně jsem si knihu jsem si doslova zamilovala. Amelia v ní totiž klade důraz na zdravý rozum a návrat k přirozenosti. Také upozorňuje na to, že k jídlu je třeba mít účtu, má-li být zdravé. Není potřeba držet přísné diety ani úzkostlivě počítat kalorie, abychom byli fit.

Nadchla Vás kniha "Jíst, mládnout, radovat se" a chtěli byste ji mít ve své sbírce? Stačí navštívit stránky nakladatelství Beta (ZDE) a kniha může být vaše.7 komentářů:

 1. Wow, teda mňa kniha určite nadchla. Vďaka za recenziu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo :-) Kniha je fakt dokonale napsaná a rozhodně doporučuji si ji pořídit.

   Vymazat
 2. Kniha musí být fantastická :)

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu jsem dostala v originále a také ji doporučuji. Je nádhernou edicí do mé pomalu se rozrůstající knihovny "kuchařek". Mám menší problém se sbíráním takovýchto knížek (už jich mám 30) , ale fakticky je to koníček, který stojí za to :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máme stejný problém :-) Já mám doma plnou knihovnu a další přibývají. Už tam jen chybí ta moje a sbírka bude téměř kompletní :-)

   Vymazat
 4. Státní podpora pro samoživitelky může být omezená, ale to mě neodradí od péče o svoje zdraví. Kotvičník, který jsem našla na eshop.guaranaplus.cz/kotvičnik, je cenově dostupným řešením, které mi dodává potřebné živiny pro energii a pohodu.

  OdpovědětVymazat

 

Koupit kuchařku