Pages

Tuňákové kousky Estass - recenze

Tuňák je velice univerzální surovina, která se hodí téměř do všeho. Pro naše zdraví je samozřejmě nejlepší čerstvý tuňák. Obecně platí, že čím je maso světlejší, tím lépe chutná a tím vyšší je obsah tuku. Tomu ovšem odpovídá i vyšší cena. Čerstvého tuňáka je zapotřebí také velmi rychle zkonzumovat. Proto v dnešní době dává čím dál více lidí přednost konzervě. Ty jsou velice oblíbené, protože se z nich dají snadno a rychle připravit lahodné pokrmy.

Já osobně konzervovaného tuňáka používám taky. Proto, když jsem dostala nabídku na ochutnání tuňákových kousků Estass, neváhala jsem a nabídku jsem přijala.


TUŇÁKOVÉ KOUSKY V ROSTLINNÉM (?) OLEJI

Mnozí výrobci používají pouze označení "tuňák v rostlinném oleji". Při bližším prozkoumání etikety se ale vůbec nemusíte dočíst, o jaký olej se jedná. Většinou se používá směs olejů, protože je levnější, než čistý rostlinný olej. Kvalitní tuňákové kousky Estass jsou nakládány z převážné míry do slunečnicového oleje, který má neutrální chuť a nepřebíjí tak samotnou chuť tuňáka.

NENÍ TUŇÁK JAKO TUŇÁK

Jelikož lidstvo už pravé tuňáky skoro vyhubilo, může se za tuňáka vydávat i tzv. tunec pruhovaný, který patří mezi nejhojněji se vyskytující druh. V obchodních řetězcích se dále můžeme setkat s konzervami obsahujícími tuňáka žlutoploutvého nebo tuňáka křídlatého. Tuňákové kousky Estass obsahují maso tuňáka pruhovaného (Katsuwonus pelamis) pocházejícího z Ekvádoru. Při výběru kvalitního tuňáka se zaměřte hlavně na obsah konzervy, která by měla obsahovat velké kusy ryby. Bohužel tomu tak v dnešní době ve většině případů není a místo kvalitního výrobku si domů přinesete pouze levnou tuňákovu drť zapáchají rybinou.

Maso v tuňákových kouscích Estass je v balení ve velké míře složeno z větších kousků a neobsahuje žádné kosti ani kůže. Díky tomu nezapáchá a velmi dobře chutná. Výhodou tuňákového masa je jeho vysoký obsah bílkovin a jen malý podíl tuku. Zároveň je velmi dobrým zdrojem fosforu, železa, draslíku, jodu, zinku či vitamínu A, E, B. Konzervovaný tuňák neobsahuje lepek a proto je vhodný také pro osoby dodržující bezlepkovou dietu.


CHRAŇTE DELFÍNY

Hejna tuňáků obvykle prozradí delfíni zdržující se na hladině. Při lovu ale uvíznou v síti nejenom tuňáci, ale i delfíni. I kdybyste se zřekli masa z tuňáka, delfíny tím nezachráníte. K jejich ochraně ale můžete přispět cíleným výběrem takových produktů z tuňáka, které jsou označeny symbolem "Dolphin safe" nebo "Dolphin friendly". Tuňákové kousky Estass toto označení mají.

HODNOCENÍ

Musím říct, že jsem byla velmi zvědavá, jak budou tuňákové kousky chutnat. Tuňáci v konzervě bývají většinou přesolení a z některých dokonce cítím ošklivou plechovou pachuť. Tuňákové kousky Estass jsou naopak velmi jemné. Maso se nerozpadá, je hezky růžové a příjemně voní. Po otevření tuňáka z konzervy většinou vylévám přebytečný olej. U tuňákových kousků toto dělat vůbec nemusíte. Slunečnicového oleje je v balení tak akorát, aby byl tuňák hezky šťavnatý. Jedinou věc, kterou bych vytkla je velikost balení. Osobně mi stačí jedna nebo dvě malé plechovky tuňáka, abych se najedla. Tuňákové kousky se ale v malém balení neprodávají, což je poměrně nepraktické, protože ho musíte rychle spotřebovat. Naopak chápu, že velké balení je zase výhodné pro někoho, kdo má tuňáků opravdu velkou spotřebu.

Tuňákové kousky koupíte v balení o hmotnosti 650 gramů, 1000 gramů a 7000 gramů. Dále si můžete pochutnat na tuňákovém salátu s papričkami jalapeños a na zauzených tuňákových kouscích.

http://www.kvalitnitunak.eu


Žádné komentáře:

Okomentovat